Sample image

Link 6

Së shpejti do të gjeni më shumë informacione dhe lajme në portalin tonë rreth zhvillimeve dhe ngjarjeve më të fundit ...... Së shpejti do të gjeni më shumë informacione dhe lajme në portalin tonë rreth zhvillimeve dhe ngjarjeve më të fundit ...... Së shpejti do të gjeni më shumë informacione dhe lajme në portalin tonë rreth zhvillimeve dhe ngjarjeve më të fundit ...... Së shpejti do të gjeni më shumë informacione dhe lajme në portalin tonë rreth zhvillimeve dhe ngjarjeve më të fundit ...... Së shpejti do të gjeni më shumë informacione dhe lajme në portalin tonë rreth zhvillimeve dhe ngjarjeve më të fundit ......

safe image

Burns për "zhvatjen": Zaev të kerkoj përgjegjësi nga zyrtarët qeveritarë

 

Ambasadorja e re i Shteteve të Bashkuara, Kate Burns, në një intervistë ekskluzive për Alsat, duke komentuar mbi skandalin me "zhvatjet", e cila përfshin akuzat për përfshirjen e mundshme të prokurores speciale Katica Janeva ka deklaruar se pozicioni i SHBA është që të ketë një hetim të plotë, të shpejtë dhe një hetim transparent, dhe i bëri thirrje Kryeministrit Zaev që të kërkojë përgjegjësi nga zyrtarët qeveritarë.
 
Burns vuri në dukje se ata mbështesin luftën kundër korrupsionit, por theksoi se ende ka shumë punë për të bërë në atë zonë.
 
- Këto janë akuza shumë serioze, dhe në të gjitha rastet kur ka pohime për korrupsion dhe shpërdorim të detyrës, ne mbështesim një hetim të plotë, të shpejtë dhe transparent. Është jashtëzakonisht e rëndësishme që, në çdo rast, me pretendime të tilla, këta individë duhet të mbahen përgjegjës dhe Qeveria të ndërmarrë veprime. Ne i mirëpresim dhe mirëpresim hapat e ndërmarrë nga Qeveria për t'i dhënë fund korrupsionit dhe për të luftuar mosndëshkimin. Por ka ende punë që mund të përfundojë. Ne do të vazhdojmë t'i nxisim Kryeministrit Zaev që të kërkojë përgjegjësi nga të gjithë zyrtarët qeveritarë dhe për të siguruar që pavarësisht nivelit të zyrës, njerëzit duhet të kenë besim në institucionet qeveritare dhe çfarë mund të bëjnë ata për ta. - thotë Kate Burns, ambasadore amerikane.
Asnjë qeveri evropiane s’do të rezistonte më shumë se 6 muaj pa luftën e Turqisë kundër emigracionit

Asnjë qeveri evropiane s’do të rezistonte më shumë se 6 muaj pa luftën e Turqisë kundër emigracionit

Gjatë fjalës së rastit në darkën me ekuipazhin e anijes “TCSG Dost” të Komandës së Rojës Bregdetare të Izmirit, ministri Soylu tha se personeli i Rojës Bregdetare Turke realizon misione të shkallës botërore.

Duke tërhequr vëmendjen se e tërë bota po dëshmon tragjedi të shumta në lidhje me emigracionin klandestin, Soylu potencoi se Turqia po lufton seriozisht me këtë fenomen.

Ai sqaroi se një pjesë e njerëzve të Lindjes së Mesme, të cilët duan të shkojnë në Evropë, i paguajnë haraç organizatës terroriste DAESH dhe një pjesë tjetër organizatës separatiste terroriste PKK.

“Ne do t’u japim ndëshkimet më të rënda historike atyre që duan ta kthejnë Turqinë në qendër të emigracionit klandestin. Po hyjmë në një periudhë, në të cilën organizatorët dhe trafikantët e qenieve njerëzore s’do t’i lejojmë as që të marrin frymë”, theksoi ministri turk i Punëve të Brendshme.

Soylu vuri në pah gjithashtu se Evropa e ka lënë vetëm Turqinë për sa i takon luftës kundër emigracionit të parregullt.

“Kjo punë nuk bëhet duke na fërkuar kurrizin. Asnjë qeveri evropiane s’do të rezistonte më shumë se 6 muaj nëse Turqia nuk do të luftonte me vendosmëri kundër emigracionit klandestin. Po deshën, le ta provojmë”, u shpreh ai.

“Ju uleni në Parlamentin Evropian dhe që andej kritikoni Turqinë. Doni të realizoni majtizmin e 300 viteve më parë, por ju zë paniku ku vijnë 150 emigrantë. Ju ofendoni Turqinë që andej (PE). Ne vetëm po ju këshillojmë që të mos na e sosni durimin, pasi ne e shohim rrebeshin dhe jua themi. Përveshni mëngët dhe mbështetni përpjekjet e Turqisë. Askush të mos e perceptojë këtë si kërcënim. Turqia nuk është një vend që mund të sorollatet. Turqia po bën përpjekje të mëdha. Ne po ballafaqohemi me valën më të madhe historike të emigracionit. Kur t’i hapim portat që këtu, asnjë qeveri evropiane nuk mund të rezistojë më shumë se 6 muaj”, tha ministri Soylu mes të tjerash.

Burimi; TRT