Hoxhaj i kërkoi falje Lajcakut

Udhëheqësi i Partisë Demokratike të Kosovës Enver Hoxhaj tha të martën se gjatë një takimi me të Dërguarin Special të BE për Dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajcak, ai shprehu shqetësimin rreth hartës para së cilës Lajcak u fotografua javën e kaluar.
 
Në atë hartë, Kosova tregohet si pjesë e Serbisë dhe Hoxhaj kërkoi nga Lajcak që të kërkojë falje për këtë, raporton n-media.mk , duke iu referuar portalit Reporters.
 
Hoxhaj tha se Lajcak është një ndërmjetës në dialog dhe nuk duhet të lihet mënjanë në proces.
 
Marrëveshja në përputhje me Kushtetutën
 
Ai gjithashtu tha se çdo marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe të mos cenojë integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës.
 
Ai theksoi se i tha Lajcak se të dy palët do të kapërcenin sfidën historike kur ata njohin njëra-tjetrën dhe kur Kosova siguron një vend në Kombet e Bashkuara.
 
Lajcak i tha Hoxhajt planin e tij për të rifilluar dialogun shpejt sapo të formohen autoritetet e reja në Kosovë.
 
Në ditën e dytë të vizitës së tij në Kosovë, Raportuesi Special i BE-së për Dialogun u takua me Kryeministrin në largim të Kosovës Avdullah Hoti dhe nuk kishte deklarata pas takimit.
 
Ishte e ndaluar gjithashtu të fotografohej takimi, duke shtuar se Hoti njoftoi në profilin e tij në Facebook se i uroi Lajcak sukses në përfundimin e procesit të dialogut dhe e falënderoi atë për ndërmjetësimin e tij në procesin e deritanishëm, transmeton Koha.
 
Dialog me tre parime themelore
 
"Që nga korriku i vitit 2020, dialogu ka vazhduar në tre parime themelore: një marrëveshje përfundimtare me njohje të ndërsjellë, se sovraniteti dhe integriteti territorial nuk mund të negociohen dhe se Kushtetuta është e paprekshme," tha Hoti.
 
Lajcak gjithashtu u takua me udhëheqësit e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustaf dhe Enver Hoxhaj, si dhe me Presidentin e përkohshëm të Kosovës Vjosa Osmani.
 
Beenshtë paralajmëruar edhe një takim me udhëheqësin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.
 
BURIMI: AGJENCIT
download 4