Trazirat e reja në Irlandën e Veriut

Pavarësisht thirrjeve për qetësim nga Londra, Dublini dhe Uashingtoni, dhuna e re shpërtheu të enjten mbrëma në Irlandën e Veriut, e cila është tronditur nga trazirat e papara në javët e fundit.
 
Në Belfast, policia speciale u përball me protestuesit Republikanë dhe u qëllua me gurë dhe kokteje Molotov ndërsa u përpoqën të parandalonin turmën që të shkonte drejt unionistëve, raporton France Presse, raporton Hina.
 
Provinca Britanike është tronditur nga konfliktet e pashembullta që nga viti 1998, gjatë të cilave raketa fluturuan në forcat e zbatimit të ligjit dhe automjetet u dogjën, kryesisht në zonat me shumicë Protestante.
 
Më shumë se 50 oficerë policie janë plagosur në dhunën e deritanishme.
 
Në tre dekada, 3,500 njerëz janë vrarë në përleshjet midis republikanëve, kryesisht katolikë që janë mbështetës të bashkimit me Irlandën dhe unionistëve protestantë, mbështetës të flaktë të përkatësisë në Mbretërinë e Bashkuar.
 
Dhuna e re shpërtheu megjithëse kryeministrat britanikë dhe irlandezë bënë thirrje për qetësi gjatë ditës, duke iu bashkuar thirrjeve nga udhëheqësit e Irlandës së Veriut, si sindikalistë ashtu edhe republikanë, të cilët dënuan dhunën "e papranueshme", në një atmosferë tensioni dhe inati rreth Brexit.
 
Thirrje për të qetësuar situatën
 
Përpara një seance të jashtëzakonshme të parlamentit lokal, qeveria e Irlandës së Veriut, e përbërë nga unionistë dhe Republikanë, lëshoi ​​një deklaratë të përbashkët duke dënuar dhunën, e cila ishte plotësisht "e papranueshme dhe e pajustifikuar", dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund "sulmeve ndaj policisë, shërbimet publike dhe komunitetet ".
 
Boris Johnson, i cili dërgoi Ministrin e tij të Irlandës së Veriut Brandon Lewis në skenë, foli këtë pasdite me homologun e tij Irlandez Michel Martin.
 
Duke theksuar se dhuna ishte e papranueshme, ata bënë thirrje për qetësi.
 
Shtëpia e Bardhë gjithashtu bëri thirrje për qetësi dhe theksoi se ishte "e shqetësuar" për dhunën, ndërsa Joe Biden, krenar për prejardhjen e tij irlandeze, kishte shprehur tashmë shqetësimin për pasojat e Brexit për paqen në provincë.
 
Brexit ka dobësuar ekuilibrin e brishtë në provincë duke futur kontrolle doganore midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian.
 
BURIMI: AGJENCIT
belfast-reuters