Kuleba: Rusia ka vendosur 120,000 trupa në Ukrainë

Rusia ka vendosur 120,000 trupa në kufijtë me Ukrainën, tha Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba dhe i bëri thirrje Perëndimit të vendosë sanksione shtesë ekonomike ndaj Moskës, raporton Tanjug, duke cituar Reuters.

"Trupat ruse vazhdojnë të arrijnë pranë kufijve tanë në verilindje, lindje dhe jug," tha kreu i diplomacisë ukrainase.

Në një konferencë për shtyp në internet, Kuleba tha se numri i trupave ruse do të kalojë 120,000 në një javë.

"Kjo nuk do të thotë që ata do të pushojnë së grumbulluari forcat e tyre," vuri në dukje ai.

Raund i ri

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës i bëri thirrje Moskës që të ribotohet për armëpushimin në Ukrainën lindore.

Ai u bëri thirrje hapur ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të BE të fillojnë të mendojnë për një raund të ri sanksionesh sektoriale kundër Rusisë.

Kuleba tha se ai ndjente se ministrat e BE nuk ishin të gatshëm për lëvizjen, por gjithashtu u tha atyre se sanksionet individuale kundër zyrtarëve rusë nuk ishin të mjaftueshme.

BURIMI: AGJENCITË

Kuleba