Ushtria franceze po përgatitet për kthimin e konfliktit të madh

Planifikuar për në vitin 2023, stërvitja ushtarake "Orion" do të zgjasë disa ditë. Ai do të përfshijë një gamë të tërë të aftësive ushtarake franceze në një masë që nuk është testuar për dekada
 
Në pyjet dhe fushat e rajonit Champagne-Ardenne, ku fuqitë e mëdha kanë bërë beteja të mëdha në të kaluarën, ushtria franceze ka filluar të përgatitet për kthimin e konfliktit të madh.
 
Ai do të përfshijë një sërë aftësish ushtarake franceze në një shkallë që nuk është testuar për shumë vite. Ushtrimi do të përfshijë ushtrime të komandës, skenarë hibridë, ushtrime simulimi dhe stërvitje zjarri.
 
Rreth 10,000 trupa mund të merrnin pjesë, si dhe Forca Ajrore dhe, në një sekuencë detare të veçantë, Marina. Forcat belge, britanike dhe amerikane mund të bashkohen në stërvitjen ushtarake.
 
Sipas ekspertëve dhe analistëve ushtarakë: Franca po përgatitet për një konflikt kundër Turqisë
 
Ka indikacione të tjera që forcat e armatosura franceze po punojnë për një transformim të gjeneratave. Në janar, Shtabi i Përgjithshëm krijoi dhjetë grupe pune për të shqyrtuar gatishmërinë e vendit për një luftë me intensitet të lartë.
 
Gjeneralët francezë mendojnë se kanë rreth dhjetë vjet për t'u përgatitur për të. Grupet përfshijnë gjithçka, nga mungesa e municionit deri në rezistencën shoqërore, përfshirë nëse qytetarët janë "të gatshëm të pranojnë nivelin e viktimave që nuk kemi parë kurrë që nga Lufta e Dytë Botërore", thotë një pjesëmarrës.
 
Kundërshtarët e supozuar janë të paemëruar, por analistët tregojnë jo vetëm për Rusinë, por edhe për Turqinë ose një vend të Afrikës së Veriut.
 
Kjo kthesë përfaqëson një zhvendosje sizmike për forcat franceze. Tridhjetë vjet më parë, ata ishin të angazhuar kryesisht në operacione paqeruajtëse. Gjatë dekadës së kaluar, ata janë kthyer në kontrollin e trazirave dhe antiterrorizmit, ose jashtë vendit (Operacioni Barkhane në Sahel) ose në shtëpi (Operacioni Sentinelle).
 
Por në vizionin e tij strategjik të vitit 2030, botuar vitin e kaluar, gjenerali Thierry Burkhard, kreu i ushtrisë franceze, bëri thirrje për përgatitje për një konflikt me intensitet të lartë kundër shteteve të tjera.
 
"Ne absolutisht duhet të përgatitemi për një botë më të rrezikshme," i tha Gjeneral Burkhard kohët e fundit The Economist.
 
Franca aktualisht mban 5,100 trupa në Sahel si pjesë e operacionit Barkhane. Operacionet e ardhshme "mund të përfshijnë brigada ose divizione", që do të thotë 8,000-25,000 trupa.
 
Ekziston një nevojë për të rritur aftësitë në një shkallë operacionesh në dekadën e ardhshme, tha gjenerali dhe njofton se do të kërkojë reforma të përziera: punësim më kërkues; investime në pajisje moderne; struktura më të thjeshta organizative për ta bërë ushtrinë më të shkathët; dhe trajnim më të ashpër për konfliktin e madh.
 
"Ne do të testohemi gjithnjë e më brutalisht," shtoi gjenerali Burkhard.
 
Rritja e buxhetit ushtarak prej 46% për qind
Kur Emmanuel Macron u zgjodh president në 2017, forcat e armatosura fillimisht dyshuan në angazhimin e tij për shpenzimet ushtarake.
 
Buxheti i mbrojtjes midis 2019 dhe 25 mori rritjen e njoftuar, duke arritur një shpenzim vjetor prej 50 miliardë EURO (59 miliardë USD), e cila do të jetë një rritje prej 46% krahasuar me nivelin e 2018.
 
"Për herë të parë, kujtoj se ne përshtatemi arsyeshëm midis dokumenteve të planifikimit dhe buxhetit të alokuar", thotë Francois Haysbur i Fondacionit për Kërkime Strategjike në Paris.
 
Kjo do të thotë gjithashtu që Franca tani po përmbush angazhimin e saj të NATO-s për të shpenzuar të paktën 2% të PBB-së së saj në mbrojtje.
 
Në zemër të modernizimit ushtarak të Francës është programi Scorpion, një projekt prej 6.8 miliardë dollarësh për të zëvendësuar pothuajse çdo automjet të motorizuar dhe të blinduar në ushtri, për të azhurnuar tankun Leclerc të viteve 1990 dhe për t'i rrjetëzuar ato përmes një rrjeti të ri dixhital.
 
Plani është që Brigada e parë e Akrepave e pajisur plotësisht të jetë e gatshme deri në vitin 2023. Rémy Hémez, një oficer dhe studiues francez, thotë se në 15 vitet midis 2010 dhe 2025, pajisjet ushtarake do të ndryshojnë më shumë sesa ndryshuan në katër dekadat midis 1970 dhe 2010.
 
Në shumë aspekte, qasja e Francës ndaj luftës së ardhshme ndryshon nga vizioni teknologjik i paraqitur së fundmi nga Britania. Ndërsa Britania po zvogëlon trupat dhe forca të blinduara, Franca po mban 60% për qind më shumë trupa sesa planifikon Britania dhe 50% më shumë tanke.
 
Macron akuzon Turqinë për nxitjen e ndjenjave anti-franceze në Afrikë
Në Mesdheun lindor, Franca dhe Turqia kanë ardhur në prag të konfliktit mbi Libinë, Sirinë dhe Qipron, duke bërë që presidenti francez të dërgojë avionë luftarakë francezë dhe një marinë në brigjet turke vitin e kaluar.
 
Presidenti francez Emmanuel Macron akuzoi Turqinë në fund të vitit të kaluar për promovimin e ndjenjave anti-franceze në Afrikë, midis tensioneve në rritje midis Parisit dhe Ankarasë.
 
Në një intervistë me revistën Jeune Afrique, Macron pretendoi se Turqia dhe Rusia po përpiqeshin të provokonin "pakënaqësi postkoloniale" ndaj Francës.
 
"Ne nuk duhet të jemi naivë për këtë temë: shumë prej atyre që flasin, që regjistrojnë video, të cilët janë të pranishëm në mediat franceze-folëse financohen nga Rusia ose Turqia," i tha ai revistës.
 
Vitin e kaluar, Ministria e Jashtme Franceze në Twitter dënoi TRT World, kanali televiziv shtetëror i Turqisë, për një video të historisë koloniale Franceze në Afrikë.
 
Ministria pretendoi se videoja ishte "e njëanshme" dhe refuzoi pretendimin e bërë në video se thesari francez kontrollonte monedhat e 14 vendeve afrikane.
 
Franca beson se Turqia është fajtori kryesor përgjegjës për rënien e interesave franceze dhe rënien e politikës franceze në Libi, Siri dhe Nagorno-Karabak.
 
n-media.mk
h 53656318-1-1024x683