Ushtria ukrainase po miraton doktrinën ushtarake turke të përdorimit të dronëve

Ukraina ka lënë mënjanë shumën më të madhe për buxhetin e saj të mbrojtjes që nga viti 2020, duke zgjeruar bashkëpunimin ushtarak me Turqinë, Shtetet e Bashkuara dhe Francën dhe duke siguruar armët e tyre
 
Pas disfatës në luftën kundër separatistëve pro-rusë në lindje, e cila u mbështet nga Rusia, Ukraina mori një mësim dhe u kthye në bashkëpunimin ushtarak-siguri me Perëndimin, duke futur standardet dhe pajisjet e NATO-s në forcat e saj të armatosura.
 
"Qëllimi kryesor i Ministrisë së Mbrojtjes është zhvillimi i Forcave të Armatosura të Ukrainës, kështu që përqindja e buxhetit duhet të rritet ndjeshëm dhe të bëhet buxheti më i madh i Ministrisë së Mbrojtjes që nga pavarësia e Ukrainës," tha Andriy Zagorodniuk, Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës .
 
Që nga viti 2013, buxheti ushtarak i Ukrainës është trefishuar, nga 1.8 miliardë dollarë në 2013 në 5.2 miliardë në 2020.
 
Pagat, uniformat, kushtet e shërbimit dhe pajisjet e ushtarëve gjithashtu janë përmirësuar shumë herë. Gjendja e stërvitjes dhe pajisjeve të ushtrisë ukrainase sot dhe asaj të vitit 2014, para pushtimit rus të Krimesë, është krejtësisht e ndryshme.
 
Pas modernizimeve themelore të forcave tokësore, Ukraina tani po kërkon të modernizojë forcat e saj ajrore, detare dhe sistemet e mbrojtjes ajrore dhe raketore, përmes prokurimit të avionëve luftarakë të përparuar, anijeve luftarake dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore.
 
Ukraina po konsideron prokurimin midis avionëve luftarakë amerikanë dhe francezë
 
Kiev synon të blejë avionë luftarakë me shumë role të prodhuara në Perëndim, si pjesë e një programi për të modernizuar Forcën Ajrore të Ukrainës. Kështu, avionët e rinj luftarakë do të zëvendësojnë avionët e vjetëruar nga epoka Sovjetike.
 
Plani i Kievit për të azhurnuar aviacionin ushtarak, i cili do të përfshijë gjithashtu zëvendësimin e helikopterëve, shkollave dhe aeroplanëve të transportit, do të kushtojë rreth 12 miliardë dollarë.
 
Sidoqoftë, duke pasur parasysh nevojat e ushtrisë ukrainase, kjo shumë është shumë e vogël për të përmbushur të gjitha nevojat e saj.
 
Avionët e rinj pritet të zëvendësojnë disa modele sovjetike. Këto janë aeroplanë MiG-29, Su-27, Su-25, Su-24M dhe Su-24MR.
 
Duke pasur parasysh koston dhe faktorët politikë, Ukraina padyshim që do të zgjedhë midis modeleve të modernizuara të gjeneratës së katërt. Kandidatët më të mundshëm janë amerikani F-16 Block 70/72 dhe francezi Dassault Rafale.
 
Planet afatgjata tregojnë se Ukraina do të blejë rreth 108 aeroplanë luftarakë me shumë role. Rikualifikimi i pilotëve të aviacionit luftarak ukrainas është planifikuar të kryhet në faza.
 
Përveç avionëve luftarakë, Ukraina po konsideron prokurimin e sistemeve amerikane të mbrojtjes ajrore, me një fokus te Patrioti, të cilin ish-Presidenti ukrainas Petro Poroshenko e kërkoi hapur nga administrata Trump. Sidoqoftë, nuk ka pasur asnjë marrëveshje zyrtare deri më sot.
 
Bashkëpunimi ukrainas me Turqinë dhe prokurimi i armëve turke
Sipas një deklarate të lëshuar në 15 dhjetor 2020, Ministri ukrainas i Mbrojtjes Andriy Taran nënshkroi dokumentet gjatë një vizite zyrtare në Ukrainë nga Ismail Demir, kreu i industrisë turke të mbrojtjes.
 
Kryesisht ka të bëjë me prokurimin e armëve që synojnë forcimin rrënjësor të aftësive luftarake të Marinës Ukrainase dhe përmirësimin e sigurisë në rajonet e Detit të Zi dhe Azov.
 
Sipas ekspertëve ushtarakë dhe informacionit nga media, kjo është një korvetë e përparuar turke nga projekti Milgem, e cila do të forconte ndjeshëm aftësitë detare të Ukrainës në Detin e Zi.
 
Ukraina po planifikon gjithashtu prokurime shtesë, si dhe prodhim të përbashkët të sasive të mëdha të dronëve taktikë Bayraktar Tb2, të cilat janë provuar vdekjeprurëse për sistemet ruse të mbrojtjes ajrore dhe forca të blinduara në Siri, Libi dhe Nagorno-Karabak.
 
Përveç dronëve dhe armëve të tjera, burimet e mediave ukrainase raportuan se Ukraina po bashkëpunon me Turqinë në lidhje me motorët për raketat e lundrimit Gezgin me rreze të gjatë, të cilat duhet të paraqiten dhe testohen zyrtarisht këtë ose vitin e ardhshëm.
 
Më herët, Ukraina, sipas raporteve të mediave ukrainase, kërkoi të blinte raketa lundrimi amerikane Tomahavk, por nuk mori përgjigje pozitive.
 
Në të ardhmen, Ukraina do të kërkojë të zbatojë doktrinën ushtarake turke kundër Rusisë
Suksesi i Turqisë në Siri, Libi dhe Nagorno-Karabak ishte një motiv i madh për Ukrainën dhe afrimin e saj me Turqinë.
 
Për këtë arsye, ukrainasit kanë përqendruar vëmendjen më të madhe, kur bëhet fjalë për bashkëpunimin ushtarak-siguri, në Turqi.
 
Sidoqoftë, a është i mundur një skenar i ngjashëm në kushtet e sotme në Ukrainën lindore?
 
Nëse shohim situatën nga Libia dhe Nago-Karabaku, po, Rusia ishte e pranishme atje, por si një faktor dytësor.
 
Rusia ishte e pranishme në këto luftëra kryesisht përmes mercenarëve të Grupit Wagner ose marrëveshjeve të bashkëpunimit të sigurisë.
 
Ushtria ruse është në mënyrë aktive e pranishme në kufirin midis Rusisë dhe Ukrainës dhe përpjekja për të raportuar mbi skenarët libianë ose karabogas të Nagarabahut atje është shumë më e vështirë dhe pothuajse e pamundur në kushtet aktuale.
 
Arsyeja ose pengesa kryesore për diçka si kjo është pamundësia aktuale e Ukrainës për të arritur dominimin në ajër në kufirin me Rusinë.
 
Në të gjitha luftërat e mëparshme, përfshirë Sirinë, Libinë dhe Nagorno-Karabakun, dronët turq kanë vepruar në një zonë ku është arritur epërsia ajrore mbi armikun.
 
Në Krime dhe rajonin e Donbasit, kjo nuk është e mundur për momentin, sepse dronët janë një shënjestër shumë e lehtë për aeroplanët luftarakë rusë.
 
Sidoqoftë, nëse Ukraina furnizon aeroplanët luftarakë të planifikuar nga SHBA ose Franca në sasi të mjaftueshme, kjo mund të hapë rrugën për depërtimin e dronëve dhe dronëve kamikaze në rajonet e Donbas dhe Krimesë.
 
Ukraina po planifikon diçka të tillë në vitet e ardhshme, gjë që duket qartë nga përpjekjet e saj për të filluar prodhimin vendas të këtyre armëve.
 
Ukraina ka arritur të modernizojë forcat e saj tokësore në një farë mase, por pa modernizimin serioz të forcave ajrore, detare si dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe raketore, ka pak shanse për të bërë ndonjë përparim në Donbas dhe Krime.
 
Disavantazhi më i madh i Ukrainës dhe përparësia për Rusinë sot është se Rusia në thelb po lufton kundër "Rusisë së vogël", e cila përfaqësohet nga Ukraina, dhe të cilën Rusia e njeh shumë mirë.
 
Ukraina përdor avionë luftarakë sovjetikë, tanke, sisteme të mbrojtjes ajrore dhe armë të tjera, madje edhe doktrinën e sulmit - një faktor vendimtar i parashikueshmërisë dhe një avantazh i madh për Rusinë.
 
Kjo është arsyeja pse avionët e rinj luftarakë, dronët, anijet luftarake si dhe raketat e lundrimit me rreze të gjatë mund të bëhen një faktor vendimtar për Ukrainën në të ardhmen.
 
Autori: F.T.
n-media.mk
6BZTSIZF45DLPBYXFHQ5HOXFGU-1024x707